Odstranění mandlí: Krční, nosní, kdy je to vhodné, jak probíhá operace | Moje zdraví

Bolest v krku u dětí: Kdy pomůže odstranit krční mandle?

Bolest v krku u dětí: Kdy pomůže odstranit krční mandle?
Časté bolesti v krku mohou způsobovat nosní mandle. • Autor: istockphoto.com
15. prosince 2017 • 12:00

Malé děti trápí rýma, zánět či bolest v krku stejně jako dospělé. V dětském věku také bývají v některých případech odstraněny nosní či krční mandle. Kdy to má smysl? 

Mezi nejčastější ORL onemocnění v dětském věku řadíme zvětšené nosní mandle. Jednak svou velikostí mohou zhoršit dýchání nosem, jednak mohou být i ložiskem infekce. „Na podzim a v zimě se často objevují středoušní záněty a rýmy,“ říká dětský otorinolaryngolog as. MUDr. Rami Katra z Kliniky ORL 2. LF UK a FN Motol v Praze.

„Existují ale i závažnější onemocnění, jako je například laryngitida, pro kterou je charakteristický štěkavý či kokrhavý kašel. Tady je namístě vždy kontrola lékařem, který mimo jiné nasazuje kortikoidy a antibiotika,“ dodává. Krční a nosní mandle jsou součástí lymfatického okruhu našeho organismu. Výrazně se podílejí na imunitních procesech. Občas se z různých důvodů stane, že se mandle zvětší a svou velikostí pak omezují průchodnost. Nastane-li toto v nose, dítěti se pak mnohem hůř dýchá.

„V těchto případech se nosní mandle označují jako adenoidní vegetace a dětští pacienti jsou obvykle indikovaní k jejich odstranění,“ vysvětluje MUDr. Katra. 

Podobné je to s krčními mandlemi – pokud dosáhnou větší velikosti, zmenšují průchodnost dýchacích prostorů. „To se projevuje apnoickými pauzami – ve spánku dítěte se na krátkou chvíli zastaví nádech; obvykle se také objevuje významné chrápání. Podobně jako u adenoidních vegetací je tato situace řešena buď jejich odstraněním, nebo zmenšením,“ doplňuje lékař.

VIDEO: Jak zatočit s bolestí v krku?

Video se připravuje ...
VIDEO 

 

Bakterie, nebo virus?

Co vlastně způsobuje, že nás začne škrábat a bolet v krku? Nacházejí se v něm nesčetná nervová zakončení několika základních hlavových nervů. Pokud jsou drážděny například zánětem, vyvolávají bolest. Ta je vnímána individuálně – zatímco u jednoho dítěte dlouho vůbec nevíte, že se něco děje, jiné si to umí pěkně procítit. Navíc ještě existuje drobná nervová spojka, která dokáže přesunout bolestivost hrdla do ucha, což je pak vnímáno jako bolest ucha – obvykle se střídá levá a pravá strana.

Nejčastějším onemocněním, jež máme spojené s těžkostmi v oblasti krku, je angína. Jde o bakteriální onemocnění. Je lokalizovaná na krčních mandlích a projevuje se bolestmi v krku spojenými se zhoršeným polykáním. „Doprovodnými příznaky bývají zvýšené teploty až horečky, únava a celková slabost. Hrdlo je zarudlé, prosáklé a mohou být přítomny i povláčky na mandlích,“ vysvětluje lékař. Angína je stav, se kterým není radno si příliš zahrávatJ je-li ale včas zahájena léčba antibiotiky, dá se zvládnout doma. Pokud se stav nezkomplikuje, do 14 dnů se dítě může vrátit do kolektivu.

„Jestliže se však u dětí objevuje zhoršení polykání až bolestivost při polykání, je nutno vyloučit přestup zánětu do okolí mandle – vznik takzvaného abscesu. Tento stav je vážný a vyžaduje hospitalizaci. Potvrdí-li se dokonce abscesová dutina, je nutné chirurgické řešení,“ varuje MUDr. Katra.

 Existují také onemocnění, jež sice vypadají jako angína, ale nejsou bakteriálního původu. „V těchto případech může být vyvolavatelem EB virus, který způsobuje infekční mononukleózu. Zduření mandlí rovněž může být projevem závažných onemocnění, v těchto případech se provádí rozsáhlé vyšetření, které patří do rukou zkušeného lékaře,“ upozorňuje otorinolaryngolog.

Jak poznat laryngitidu?

„Dejte na dítě pozor především v noci. Pokud se jeho kašel bude podobat psímu štěkání a začne mít potíže s dýcháním, volejte pohotovost,“ varovala mne dětská lékařka, když moje tehdy dvouleté dítě onemocnělo laryngitidou. Proč je potřeba jej tak hlídat? Laryngitida v dětském věku je virové onemocnění, při kterém dochází k rychlému otoku v oblasti pod hlasivkami.

U nejmenších dětí tento otok způsobuje zhoršené dýchání až projevy dušnosti. Obvykle se příznaky objevují náhle v nočních hodinách – dítě se probudí se štěkavým kašlem. Jako první pomoc v domácím prostředí doporučujeme otevřít okno a nechat dítě dýchat chladný vzduch. Tím se situace zlepší a dochází k snížení otoku. V letních měsících dítě zabalte do deky a posaďte před otevřený mrazák. Další možností je podání čípku obsahujícího kortikoidy. 

Co jíst při bolesti v krku?

Co dělat, když máme doma malé dítě, které bolí v krku, má horečku a nechce jíst? I tady dobře zafungují osvědčené domácí prostředky, pomocí kterých mu dokážeme ulevit. Velmi vhodné jsou slepičí vývary nebo čaj s medem – jednak dodají krku úlevu, jednak doplní chybějící tekutiny. Co se naopak při angíně nedoporučuje, jsou mléčné nápoje.

Přínosné je doplňovat vitamin C, nejlépe z čerstvých zdrojů, jen pozor na příliš kyselé ovoce, jež může překyselit žaludek a u některých antibiotik je doslova kontraindikované. Do jídla byste však dítě nutit neměli – prvořadý je dostatek tekutin. Podávejte jen skutečně lehkou stravu, která už tak dost zkoušený organismus nezatíží.

„Kojení obecně dítě chrání a dává mu patřičné obranné látky, ale pokud i matka užívá antibiotika, je vhodné se o kojení poradit s lékařem,“ dodává odborník. Pokud naměříme zvýšenou teplotu či horečku, podáváme léky na jejich snížení – dávkují se v pravidelných intervalech a dle váhy. Někdy je výhodné po poradě s lékařem podávat antihistaminika a na noc zklidňující léky, jež zajistí určité zklidnění celého těla a splasknutí zduřených sliznic. Základem je také dodržovat klidový režim, vypotit se v posteli a onemocnění řádně vyléčit.

Odstranění nosních mandlí

„Nosní mandle, pokud je relativně zvětšená a způsobuje omezené dýchání nosem či opakující se záněty horních cest dýchacích, je indikovaná k odstranění. Podobně to platí i u krčních mandlí. Indikaci obvykle provádí specialista ORL, ale významně se podílejí i pediatři, alergologové a imunologové. Vlastní operace by měla být provedena v celkové anestezii se zajištěním dýchacích cest a za pomoci endoskopické techniky (kontrola zrakem) je postupně mandle odstraněna,“ popisuje MUDr. Katra. 

U pacientů, kteří netrpí na opakující se angíny, je možné provedení tzv. zmenšovací operace, při níž se odstraní jen část krčních mandlí. Doba hojení po operaci zabere zhruba 10 dní. Prvních 5 dnů po výkonu je třeba dodržovat domácí režim, poté se lze postupně zapojovat do běžných aktivit. „Návštěvu kolektivu doporučuji nejdříve za týden, obvykle až po kontrole, kterou provádíme právě přibližně týden po výkonu. Přístup je pochopitelně individuální,“ uzavírá lékař. 

Zvětšená nosní mandle je nejčastěji řešeným problémem u dětí zhruba do věku 7 let. Původ tohoto stavu je multifaktoriální. Významná bývá například reakce imunitního systému, působí však i alergie, relativní velikost mandle, její uložení a další. 

„Krční mandle se odstraňují celé, pokud převažuje jejich negativní efekt nad pozitivním přínosem, ke kterému je v těle máme. Pak je to zcela v pořádku. V dnešní době je možné v některých případech i krční mandle zmenšit, existují různé techniky a možnosti, ale jedno mají společné – ve výsledku zůstávají zbytky krčních mandlí schované ve svém lůžku a mohou dobře plnit svoji fyziologickou funkci. Lze tedy shrnout, že pokud jsou splněny patřičné indikace k chirurgickému řešení, je tento postup zcela správný,“ uzavírá MUDr. Rami Katra.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.