Afty | Moje zdraví

Afty

Afty jsou puchýřky nebo vřídky v ústní dutině. Jedná se o nejčastější onemocnění postihující sliznici ústní dutiny a trápí více než pětinu naší populace. Trpí na ně spíše mladí lidé do třiceti let a většinou více ženy než muži.

Příčiny aftů

Přesná příčina tohoto onemocnění není známá.
Afty častěji postihují jedince s porušenou imunitou, která přímo ovlivňuje kvalitu ústní mikroflóry.
Dalším faktorem ovlivňujícím vznik aft jsou hormonální výkyvy, z tohoto důvodu onemocnění postihuje ženy před menstruací.

Afty se ale mohou objevit i při nedostatku vitaminu B, kyseliny listové nebo železa a také u těch, kteří dlouhodobě čelí stresovým situacím.

Nenašli jste, co jste hledali?afty ústahormonyvitamin Bhorečka

Výskyt většího počtu aft – tzv. stomatitis aphtosa – se připisuje primoinfekci herpetickým virem. U dětí se kromě nálezu v dutině ústní může objevit i zvýšená teplota či horečka spolu se zvýšenou tvorbou slin. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně.

Jak vyléčit afty?

Afty obvykle odezní zcela samy a není potřeba návštěva lékaře.

Stačí dodržovat ústní hygienu a ústní dutinu ještě vypláchnout odvarem z heřmánku nebo šalvěje. Pro lokální dezinfekci je možné použít genciánu. Doporučuje se na týden vyřadit z jídelníčku kořeněná jídla a citrusy, které při kontaktu s podrážděnou sliznicí způsobují bolest. Pokud je bolest z aft tak intenzivní, že brání požití jakékoli potravy a nápojů, může lékař předepsat lokální anestetikum, které sice afty nevyléčí, ale aspoň na pár minut vždy uleví od bolesti.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.