Šafrán léčí deprese, úzkosti a nespavost. Pomůže vám i proti přejídání | Moje zdraví

Šafrán léčí deprese, úzkosti a nespavost. Pomůže vám i proti přejídání

Šafrán léčí deprese, úzkosti a nespavost. Pomůže vám i proti přejídání
Šafrán je vhodný obzvlášť na psychické problémy • Autor: istockphoto.com
18. června 2018 • 10:00

Šťastných lidí je jako šafránu. A přitom právě šafrán by nám v pozitivním vnímání světa mohl pomoci. Zvyšuje totiž hladinu serotoninu

Specifická vůně a chuť povýšily šafrán mezi koření, které dokáže pomoci ke zklidnění žaludku, zmírnit bolesti hlavy i jiné bolestivé stavy a například ztlumit astmatický záchvat. Šafrán také může příznivě působit při problémech se zrakem a dně. Také o něm víme, že je silným antioxidantem s protirakovinnými účinky a pozitivním vlivem na kardiovaskulární systém (snižuje oxidaci lipidů a lipoproteinů). V této oblasti má především preventivní účinky. 

 

Díky svému výraznému působení na psychické poruchy, především deprese a úzkostné stavy, může být skvělou alternativou chemických léků. Jako antidepresivum jej používala tradiční perská medicína již před několika tisíci lety. V Evropě byl prokazatelně pěstován na přelomu letopočtu, více se však na starém kontinentě rozšířil až v období křižáckých válek ve 12. století. 

 

Dnes je dobře známo, že pomáhá zejména u lehčích a středně těžkých depresí (díky safranalu, který zvedá hladinu serotoninu  ten bývá označován jako hormon štěstí), navíc nemá žádné negativní vedlejší účinky. Šafrán je také mimořádně efektivní v případě úzkostí, za což vděčí především sloučenině crocin, vedle toho úspěšně pomáhá odstranit i nespavost (používá se jako sedativum). Potvrzeny byly též příznivé účinky při léčbě obsedantně-kompulzivní poruchy. 

 

Šafrán a hubnutí

Snažíte se marně zhubnout? Šafrán může být účinnou zbraní pro osoby, které se snaží ztratit nějaké to kilo navíc, zvláště pokud jejich úsilí komplikuje psychika, konkrétně tendence k nutkavému přejídání. Příčinou tohoto přejídání totiž může být nízká hladina serotoninu, kterou šafrán dokáže zvyšovat.

 

Očekávaným důsledkem je navození pocitu sytosti a omezení chuti k jídlu. Zajímavé poznatky také nabídly nedávné studie týkající se osob trpících Alzheimerovou chorobou, u kterých díky užívání šafránu došlo ke značnému zlepšení kognitivních funkcí. 

 

Na jeden kilogram koření je zapotřebí až 200 tisíc květů šafránu! Z každého květu je třeba ručně odštípnout „čnělky“ (každý květ má tři), což je práce značně náročná, a proto je šafrán nejdražším kořením na světě. 

Jako léčebná dávka postačí 3050 mg šafránu 12x denně či jako koření do pokrmů zhruba na špičku nože. Šafránem není radno se předávkovat! Denní příjem by neměl překročit 1 gram. 

 

Název šafrán pochází z arabštiny  za’fran doslova znamená být žlutý. Rudá barva sušených pestíků se totiž po rozpuštění ve vodě změní na nádhernou typickou žluť. Tato žlutá barva symbolicky představuje slunce a navrací energii do života. 

 

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.