Prostor mezi zuby: Proč je nutné chrup očistit ze všech stran? | Moje zdraví

Prostor mezi zuby: Proč je nutné chrup očistit ze všech stran?

Prostor mezi zuby: Proč je nutné chrup očistit ze všech stran?
Prostor mezi zuby je často opomíjený • Autor: shutterstock.com
25. července 2017 • 06:00

Prostor mezi zuby je místem, kde se nejčastěji a nejvíce ukládá zubní plak. K jeho pravidelnému odstraňování klasický kartáček nestačí.

Ústa novorozenců a jejich prarodičů se často podobají. Dítě se narodí bez zubů a v ústech babičky či dědy jich také často moc nezbývá. Cesta mezi těmito dvěma životními etapami bývá složitá.

"Na jejím začátku narostou dočasné zuby, jež jsou nahrazeny stálým chrupem. Stálé zuby jsou však vystaveny řadě vlivů, a tak téměř každý člověk zná to "potěšení" ze zubního kazu či parodontitidy. V důsledku těchto nemocí většina lidí postupně přichází o zuby, i když by tomu tak být nemuselo,“ uvádí MUDr. Ladislav Korábek ze Stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Neléčený zánět dásní se postupně šíří v okolí kořenů zubů do hloubky.

Nemocné zuby ovlivní i srdce

„Vznikají parodontální choboty, zánět postihuje čelistní kost, kterou ničí tak, že zuby v pozdním stadiu onemocnění mění svou polohu, začínají se viklat, objevuje se zápach z úst a celý proces končí ztrátou zubů s neblahými důsledky estetickými, fonačními i problémy s příjmem potravy,“ dodává stomatolog. 

Postrašili jsme vás dost? Tak ještě přidáme: Není-li vůle k léčbě zánětu dásní, plíživě se objeví další „radůstky“: bakterie, jež se nacházejí v ústech, se při pokročilé parodontitidě dostanou do krevního oběhu a mají možnost dosáhnout vzdálených orgánů a systémů organismu.

„Nukleové kyseliny těchto bakterií byly v současné době v rámci výzkumu prováděného v Praze bezpečně prokázány ve tkáních lidí trpících parodontitidou, u nichž byla prováděna operace srdečních chlopní,“ popisuje lékař. 

Onemocnění zubů a závěsného aparátu tedy časem působí na celý organismus. Kromě kardiovaskulárního systému může být ovlivněn i dýchací systém, může to být jeden z impulzů pro vznik cukrovky, zánětlivé procesy v ústech neprospívají ani průběhu těhotenství. Za všechno může plak… 

Informace o aftech, které se mohou tvořit v ústech, čtěte zde.


Největší nebezpečí pro zuby představuje mikrobiální struktura (plak) na jejich povrchu. Plak se usazuje na povrchu zubu hned po vyčištění. Zpočátku nám od něj nehrozí velké nebezpečí. Není-li však pravidelně odstraňován, zvětšuje svůj objem a vznikají v něm dobré podmínky pro růst dalších bakterií způsobujících zánět dásní a parodontitidu.

„Zubní kaz a nemoci parodontu proto mají vlastnosti infekčních nemocí,“ vysvětluje MUDr. Korábek. Zubní plak se nejvíc tvoří a drží v mezizubních prostorách. A teď si představte, jak to vypadá mezi zuby, kam se s klasickým kartáčkem vůbec nedostanete… Ano, mířím k pomůckám, jež umožní snadnější život a díky kterým mezizubní prostory dokonale vyčistíte.

Pět důvodů, proč si čistit prostor mezi zuby

1. V prostorách mezi zuby se skrývá zhruba 50 % veškerého plaku, který máme před čištěním v ústech. Nepoužijete-li mezizubní pomůcku, plak zde zůstává dál. 
2. Mezizubní prostory jsou jedním ze tří míst, kde nejčastěji vzniká zubní kaz. 
3. Drátky mezizubního kartáčku jsou potažené plastem nejen kvůli ochraně před poraněním, ale i proto, aby nedošlo ke kontaktu (často nepříjemnému) kovu se zubem či plombou. 
4. Některé mezizubní kartáčky jsou napuštěné antibakteriální látkou chlorhexidinem. Jsou vhodné pro lidi s chronickými onemocněními.
5. Přijít na to, jaká velikost mezizubní pomůcky vám vyhovuje, můžete sami se startovací sadou s různými velikostmi pomůcek. Jde o metodu pokus omyl, ale velmi rychle zjistíte své velikosti. 

Po velkém kartáčku přichází na řadu malý

Malé mezizubní pomocníky tedy máme proto, aby dokončili, co velký bratr začal. Protože každý z nás je individualita, i mezizubní prostory každého z nás se budou lišit. Příliš malý mezizubní kartáček nevyčistí velké mezizubní prostory, příliš velký zase může poškodit dáseň mezi zuby, zuby samotné nebo se nám jednoduše mezi zuby vůbec nevejde. Je dobré se při návštěvě stomatologa nebo dentální hygienistky zeptat, jakou velikost byste měli používat. Někdy vám doporučí i velikosti dvě či tři. 

Někteří lidé dělají tu chybu, že jakmile jim začne během čištění mezizubním kartáčkem téci krev, čištění okamžitě nechají. To ale není nutné. Krvácení jen ukazuje, že vaše dásně jsou citlivé a probíhá v nich zánět, právě kvůli nečistotám, které se z mezizubních prostor nedostávají. Čistěte dál, zhruba po týdnu krvácení ustane – díky tomu, že jste mezizubní prostory zbavili plaku. 

 

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.