Co je důležité vědět, když začínáte po pauze zase sportovat

Co je důležité vědět, když začínáte po pauze zase sportovat
Sportovat mohou i starší lidé. • Autor: istockphoto.com
4. července 2016 • 12:00

Chystáte se začít znovu sportovat po dlouholeté pauze? Mysleli jste v minulých letech více na kariéru nebo rodinu, než na své tělo? Pak si uvědomte, že nejen, že ve vyšším věku už nemusíte být tak výkonní. Možná už také trpíte civilizačními onemocněními, která je dobrá probrat s lékařem. Nejdůležitější je ale správná motivace.

Odborníci doporučují: hlavně pomalu", na druhou stranu není dobré start odkládat  příliš dlouho. Mohli byste přijít o motivaci, proč vlastně cvičíte. Uvědomit si, proč se vlastně chcete hýbat a co vám to přináší, patří k základním předpokladům, jak u sportu vydržet. Baví vás to? Toužíte po zpevněné postavě? Děláte to pro své zdraví? "Důležité je, aby motivace vycházela skutečně z vás samotných, abyste sportem naplňovali svoje vlastní, nikoli cizí touhy, ambice a přání,“ říká profesionální trenér a provozovatel Centra zdravého pohybu v Poděbradech Mgr. Jan Větrovský

 Co dělat, aby člověk u sportu dlouho vydržel?

* Jasně si definujte cíl - „jen tak se hejbat“ nebo „prostě cvičit“ není příliš efektivní.
* Zpočátku cvičte s velmi mírnou intenzitou, raději několikrát týdně po 20-30 minutách, a postupně přidávejte po 5 minutách.
* O detailech tréninkového plánu se poraďte s odborníkem (osobní trenér, instruktor), úvodní lekce absolvujte vždy pod jeho dohledem.
* Před návratem ke sportovní aktivitě se objednejte na prohlídku nejlépe u sportovního či tělovýchovného lékaře.
* Sdělte svému trenérovi, zda se léčíte se srdíčkem, vysokým krevním tlakem, osteoporózou nebo onemocněním dýchacího systému.

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.