Otoky dolních končetin: Jde o vážný problém? | Moje zdraví

Otoky dolních končetin: Jde o vážný problém?

Otoky dolních končetin: Jde o vážný problém?
Za otoky nohou může stát i problém se srdcem či ledvinami. • Autor: istockphoto.com
29. července 2016 • 12:56

Kazí estetický dojem, jsou nepříjemné, až bolestivé a můžou být známkou vážného onemocnění. Řeč je o otocích dolních končetin. 

Otoky vznikají v důsledku hromadění tekutiny v mezibuněčných prostorech měkkých tkání. Důvodů, proč k tomu dochází, je řada. V případě dolních končetin jsou nejčastějšími důvody problémy se žílami, lymfatickým systémem, úrazové a poúrazové stavy, kardiologické potíže, onemocnění ledvin či jater, případně špatně fungující štítná žláza.

Při otoku dolních končetin je vždy nutné nejprve zjistit, z jaké příčiny otok vznikl. Zda jde o ortopedickou záležitost, nebo zda problém souvisí s celkovým interním onemocněním. Pokud dojde ke vzniku otoků a ty se opakují, je vhodné navštívit praktického lékaře, který navrhne další postup. To znamená, že doporučí odpovídající způsob vyšetření, například ultrazvuk cév končetin, analýzu krve, eventuálně jiné vyšetření, a následně zvolí i vhodnou léčbu. V případě nejasností či při potřebě podrobnějšího vyšetření může být pacient odeslán do interní ambulance, na specializované kardio-angiologické pracoviště, případně na dermatologii nebo ortopedii.

Problémy se žílami 

Otoky vznikající jako důsledek problému s žilním zásobením dolních končetin jsou charakteristické tím, že nepostihují obě dolní končetiny naráz či stejnou měrou. Příčin, které mohou stát za zhoršením průtoku krve v žilách dolních končetin, je více. Z akutních lze jmenovat žilní trombózu, úraz či příliš těsnou sádru, eventuálně jinou fixaci bránící volnému průtoku krve. Z chronických příčin jde nejčastěji o žilní nedostatečnost, tedy varixy, lidově nazývané křečové žíly, a chronický trombotický uzávěr povrchových či hlubokých žil. Méně častou, ale o to závažnější příčinou je nádor nebo patologické zvětšení lymfatických uzlin v pánevní či tříselné oblasti, které způsobuje tlak na cévy dolní končetiny. 

Otoky vznikající v důsledku poškození nebo zhoršení krevního zásobení jsou obvykle měkké, elastické a můžou být bolestivé na pohmat. U postižené končetiny dochází v důsledku špatného prokrvení i ke změně barvy. Otok končetiny při trombóze je většinou jednostranný, na pohmat může být bolestivý, samovolně neustupuje a má tendenci se zvětšovat. Často nasedá na nedávné poúrazové stavy se znehybněním končetiny nebo se objevuje po dlouhém cestování, kdy vázne průtok krve žilním systémem. 

Křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění. Žilní nedostatečnost se projevuje například mravenčením, bolestivostí a otoky či nevzhledným zbarvením podkoží končetin. Varixy jsou nejčastější příčinou chronických otoků dolních končetin. Jejich vznik souvisí s nedostatečným fungováním žilních chlopní v povrchovém řečišti systému žil, které napomáhají krevnímu průtoku odkysličené krve proti gravitaci směrem k srdci. Při špatném fungování žilních chlopní se krev v žilách začne městnat, následně se žíly rozšiřují, vytvářejí se pletence a způsobují mnohé problémy.

K rizikovým faktorům patří genetické dispozice, nadváha a dlouhé stání, u žen v těhotenství váha plodu stlačuje žíly v oblasti pánve. Prevencí křečových žil je zdravý životní styl a vhodný pohyb. Současná medicína nabízí mnoho možností, jak ulevit nohám s křečovými žílami. Možné je nošení kompresivních punčoch, aplikace speciálních gelů a krémů, existují rovněž léky či doplňky stravy zpevňující žilní stěnu, samozřejmě lze provést chirurgické odstranění varixů. 

Lymfatické otoky 

Kromě žilního systému mohou otoky končetin souviset i se špatnou funkcí lymfatického systému. Při tomto problému dochází k otoku od prstů a nártů nohy, který se v čase postupně horší a posouvá se výše po dolní končetině. Otok je na pohmat pevný, tuhý až gumovitý a nebolestivý. Typické pro tento typ otoku je, že ani klidový režim nepomáhá výrazně zlepšit jeho stav.

Otoky vzniklé v souvislosti se špatně fungujícím lymfatickým systémem mohou souviset s vrozenými vadami nebo poškozením lymfatických cév, které mohou vznikat při infekčním onemocnění, jako je růže (erysipel), nebo po úrazu. Léčba lymfatického otoku spočívá v celkové léčbě, stav výrazně zlepší i speciální masáže končetiny nebo lymfodrenáže. Léčbu je možné zahájit až po pečlivém vyšetření, které jasně určí, zda je příčinou otoků problém na straně žil, lymfatického systému, nebo jde o kombinaci obojího.

Když za potíže může srdce či ledviny 

Otoky dolních končetin mohou souviset s mnoha systémovými potížemi při orgánových onemocněních. K otokům, zejména kolem kotníků, může docházet v důsledku srdečního onemocnění. V tomto případě vzniká měkký otok, který se tvoří na obou končetinách a zhoršuje se během dne, nejvíce obvykle k večeru. Přes noc vleže naopak otoky ustupují. 

Obdobně tomu je i u ledvin, kdy otok vzniká v důsledku nedostatku bílkovin, které se ztrácejí nemocnými ledvinami. Úkolem bílkovin je zadržovat tekutinu v cévách, a pokud k tomuto nedochází, tekutina prostupuje přes cévní stěnu a hromadí se v měkkých tkáních. Nejdříve otok nastupuje v dolních končetinách a postupně se tvoří otoky měkkých tkání celého těla. Tato těžká forma povšechného otoku se odborně nazývá anasarka. 

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.